Bratislava

Námestie hraničiarov 35

Poprad

Dlhé hony 12

Fotokompozitná výplň ako náhrada stratenej časti zuba

Obsah článku:

Fotokompozitná výplň

Pod fotokompozitnou výplňou si môžeme predstaviť bielu výplň (plombu), ktorou vypĺňame a nahrádzame zubným kazom stratenú časť zuba.

Tento výplňový materiál, ktorý je biely, plastický a estetický po aplikácií do vyvŕtanej časti zuba tuhne reakciou, ktorú nazývame polymerizácia. Ide o reakciu, pri ktorej začína proces tuhnutia prívodom svetelnej energie z polymerizačnej lampy. Preto ich niekedy označujeme aj ako svetlom tuhnúce kompozity.

Ošetrenie fotokompozitnou výplňou

Pri ošetrení týmto materiálom je dôležité dodržať správny pracovný postup, od ktorého závisí konečný estetický výsledok a v neposlednom rade aj trvácnosť zhotovenej výplne.

Každý zákrok na našej klinike prebieha po podaní lokálnej anestézie, čiže bezbolestne a to aj pri zhotovovaní výplní. Jedným z najdôležitejších krokov je vytvorenie suchého pracovného poľa pomocou izolačnej gumenej blany (kofferdam).

Pomocou nej zabezpečíme dobrý prehľad a zároveň ochránime ostatné tkanivá ústnej dutiny. 

smartdental

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Prečo fotokompozitná výplň?

Svetlom tuhnúce kompozity sú v súčasnosti najviac používaným estetickým materiálom, ktorý má mnoho výhod v porovnaní so staršími amalgámovými výplňami. Tento materiál sa nemusí predmiešavať, tuhne svetlom, a teda lekár má viac času vytvarovať materiál do správneho anatomického tvaru zuba.

smartdental

Pri príprave zuba sa postupuje šetrne, odstraňujeme iba tie časti, kde sa nachádza zubný kaz. Je to dané tým, že biela výplň vytvára so zubom pevnú chemickú väzbu pomocou tzv. adhezívneho systému. Pri amalgámovej výplni je potrebné odvŕtať veľké množstvo tkaniva, aby materiál držal pevne (mechanická väzba), čím sa zbytočne odstraňujú aj zdravé časti zuba.

Využitie fotokompozitných výplní

Použitie fotokompozitných výplní je rôzne. Najčastejšie ich používame pri ošetrení malých a stredne veľkých zubných kazov. Pri väčších zubných kazoch, kedy nahrádzame väčšie množstvo tvrdých zubných tkanív pristupujeme k ošetreniu defektu keramickou polokorunkou/ korunkou.

smartdental

Môžeme ich aplikovať aj pri ošetrení traumatických a mechanických defektov zubov, pri dostavbách pred ošetrením koreňových kanálikov, dostavbách pod keramické korunky alebo pri dlahovaní kývavých zubov.

Fotokompozitná výplň v Smart Dental Clinic

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

OBJEDNAJTE SA NA VYŠETRENIE EŠTE DNES!
  • 1-plôšková výplň od 70 - 80 €
  • 2-plôšková výplň od 85 - 95 €
  • 3-plôšková výplň od 100 - 110 €
  • Rekonštrukcia zuba od 105 - 115 €
MDDr. Ján Šimon

MDDr. Ján Šimon

Zubný lekár, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
Už žiadne ďalšie články

Menu