Bratislava

Námestie hraničiarov 35

Poprad

Dlhé hony 12

Ako prebieha endodontické ošetrenie?

endodonticke osetrenie

Obsah článku:

Čo je to endodoncia?

Endodoncia alebo endodontické ošetrenie je stomatologický výkon, ktorý zahŕňa ošetrenie zubnej drene a koreňového systému, resp. koreňových kanálikov zuba.

Cieľom endodoncie je odstránenie príčiny zápalu zuba a snaha o jeho zachovanie v ústach.

endodoncia pod mikroskopom

Kedy je potrebné vykonať endodontické ošetrenie?

V koreňových kanálikoch sa nachádzajú drobné cievy a nervy, a preto sa často stretávame aj s ľudovým názvom tohto výkonu ako „vyťahovanie alebo vyberanie nervov“. Dané cievy a nervy sa dostávajú z kosti cez vchody do koreňových kanálikov do zubnej drene, ktorá následne vyživuje celý zub.

Problém nastáva vtedy, keď sa táto vnútorná časť zuba poškodí alebo infikuje a následne môže vzniknúť zápal. Zápal v zubnej dreni vzniká najčastejšie kvôli hlbokému a dlho neošetrenému chronickému zubnému kazu. V tomto zubnom kaze sa nachádza mnoho baktérií, ktorých toxíny postupne prenikajú do vnútra tkaniva drene a nastáva jej zápal.

Môže sa to najčastejšie prejavovať akútnou bolesťou, prípadne opuchom, veľkou citlivosťou na tlak pri jedení a tiež pri tepelných podnetoch ( chladná voda, horúci nápoj, atď.). V tomto štádiu je veľmi dôležité vyhľadať zubného lekára a bolesť, resp. zápal čo najskôr vyriešiť.

V opačnom prípade baktérie môžu infikovať až kosť v oblasti koreňa zubu a vtedy hovoríme o tzv. periapikálnom zápale, ktorý pri neliečení postupne deštruuje kosť a ovplyvňuje celkový zdravotný stav človeka.

endodoncia postup

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Ako prebieha endodontické ošetrenie?

Diagnostika

V prvom rade je dôležitá správna a dôkladná diagnostika, pretože príznaky zápalu sa môžu odlišovať. Lekár používa na diagnostiku techniky ako poklop po zube, ľadovú vatu, tlak na kosť približne v oblasti konca koreňa a v neposlednom rade je veľmi dôležitá tzv. intraorálna snímka, ktorá lekárovi môže poskytnúť mnoho dôležitých informácií.

Anestézia

Pred zákrokom vždy používame lokálnu anestéziu, aby sme eliminovali bolestivosť.

endodonticke osetrenie

Prístup do zubnej drene a ku kanálikom

Zubný lekár musí najprv odstrániť zubný kaz alebo starú, nevyhovujúcu vyplň a zub vyčistiť, aby mal dobrý prístup do dreňovej dutiny a následne ku koreňovým kanálikom.

endodoncia

Spriechodnenie a čistenie kanálikov

Počet koreňových kanálikov sa mení v závislosti od zubov, kedy niektoré môžu mať iba jeden kanálik (napríklad horný rezák) a naopak niektoré môžu mať 4 až 5 kanálikov ( horné stoličky). Práve od počtu kanálikov závisí cena ošetrenia. V prvom rade musí lekár nájsť všetky tieto kanáliky daného zubu, a preto u nás v Smart Dental Clinic používajú všetci lekári zväčšenie, či už lupové okuliare alebo mikroskop.

Všetky nájdené koreňové kanáliky treba spriechodniť až po tzv. apex, teda koniec koreňa, následne rozšíriť špeciálnymi koreňovými nástrojmi a v neposlednom rade dôsledne vydezinfikovať výplachovými dezinfekčnými roztokmi na likvidáciu všetkých baktérií.

endodoncia

Vyplnenie kanálika

Keď máme kanáliky rozšírené na požadovanú šírku a chemicky vyčistené, následne ich môžeme hermeticky uzatvoriť trvalou koreňovou gutaperčovou výplňou.

Kanáliky musia byť správne zaplnené až po ich koniec. Následne je vždy po ošetrení nevyhnutné urobiť znova intraorálnu snímku, aby sme vedeli zhodnotiť kvalitu výplne.

Po ošetrení

Po endodontickom ošetrení je časté, že je zub citlivý, hlavne na tlak. Ide o obdobie pár hodín až pár dní po zákroku. Ak by ale bolesť a citlivosť pretrvávali dlhšie, je dôležité navštíviť ošetrujúceho lekára.

Endodontické ošetrenie v Smart Dental Clinic

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

OBJEDNAJTE SA NA VYŠETRENIE EŠTE DNES!
  • 1 - kanálikový zub 160 - 180 €
  • 2 - kanálikový zub 190 - 210 €
  • 3 - kanálikový zub 260 - 280 €
  • 4 - kanálikový zub 290 - 310 €
MDDr. Ján Šimon

MDDr. Ján Šimon

Zubný lekár, Bratislava

MDDr. Dana Václaviková

MDDr. Dana Václaviková

Zubná lekárka, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
Dentálna hygiena ako základ a prevencia

Obsah článku: Dentálna hygiena Myslíte, že Vaša starostlivosť o chrup je dokonalá a zároveň ste nikdy neabsolvovali profesionálnu dentálnu hygienu? Pomôžeme Vám a dokážeme starostlivosť o Váš chrup ešte vylepšiť!  Profesionálna dentálna

Už žiadne ďalšie články

Menu