Bratislava

Námestie hraničiarov 35

Poprad

Dlhé hony 12

Afty v ústach, hrdle alebo na jazyku. Ako ich liečiť?

afty

Obsah článku:

Čo sú afty?

Trápi vás nepríjemná bolesť a pálenie v ústach, ktoré často vedú k problémom s prehĺtaním a rozprávaním? S najväčšou pravdepodobnosťou vás trápia afty.

Patria medzi najčastejšie zápaly sliznice v ústach.  Ide o klinický prejav, s ktorým sa v našej ambulancii stretávame veľmi často. Niektorých pacientov trápia pravidelne, a teda už sami vedia, o aký problém ide a ako ho riešiť.

Pri novovytvorených stavoch ide veľmi často o nešpecifické problémy a prejavy, ktoré pacientov mnohokrát vystrašia a privedú do zubnej ambulancie. Vyskytujú sa v každom veku, trápia deti aj dospelých.

afta

Ako vyzerá afta?

Afty vyzerajú ako biele alebo žltkasté pľuzgieriky, ktoré sú na okrajoch začervenané a môžu mať rôznu veľkosť.

Zväčša sa vyskytujú na vnútornej strane pier, vzadu v ústach na mäkkom podnebí, pod jazykom alebo na jeho hranách, či na vnútornej strane líc. Po prasknutí pľuzgierika vzniká rana, ktorá je bolestivá a zväčša sa dlhšie hojí.

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Ako afty vznikajú?

Môžu vznikať spontánne alebo sa vytvárajú v rôznych intervaloch (pravidelne, nepravidelne). Opakovaný výskyt označujeme ako recidivujúce. Príčina ich vzniku nie je známa.

Predpokladaný vznik je často spätý s infekciou, s poruchami imunitného systému, s alergiami, so stresom, môžu sa častejšie vyskytovať u žien pred menštruáciou kvôli hormonálnym výkyvom, u fajčiarov, u jedincov s nedostatkom vitamínu B, kyseliny listovej alebo železa.

Afty sa môžu vytvoriť aj v prípade mechanického poškodenia sliznice v ústach, napríklad pri čistení zubov a poranení ďasna alebo sliznice zubnou kefkou. Vznik a priebeh výskytu prechádza niekoľkými fázami.

Prvá fáza vzniku – makula, tá sa rýchlo mení na uzlík. Povrchová sliznica odumiera a vzniká vred – afta.  Jej spodinu pokrýva biely až bielošedý povlak. Má okrúhly, oválny, niekedy štrbinovitý tvar. Okolie je začervenané, bolestivé.

Ľudia, ktorí majú častý výskyt už vopred cítia miesto, kde sa vytvoria. V tomto mieste pociťujú napätie, svrbenie až pálenie. Tento stav trvá 1-3 dni. Následne sa objavuje začervenanie, vytvára sa vriedok rôznej hĺbky, ktorý je veľmi silne bolestivý.

afty v ustach

Aká je prevencia vzniku áft?

Nie sú infekčné, a teda nie je možný ich prenos z jednej osoby na druhú.

Prevenciou ich vzniku je správna a dôkladná ústna hygiena s používaním správnej zubnej kefky a vhodnej techniky čistenia zubov, pravidelná profesionálna dentálna hygiena, tiež preventívne užívanie vitamínov, prípadne kauzálna liečba hlavného celkového chorenia, ktorého jedným z prejavov môžu byť aj afty.

Ako liečiť afty?

V priebehu 7-10 dní dokážu ustúpiť samovoľne bez liečby. Sprevádza ich však nepríjemná bolesť, ktorú dokážeme zmierniť výplachmi alebo liekmi.

Medzi výplachy s dezinfekčným účinkom patria ústne vody na báze chlórhexidínu, na lokálne potieranie priamo používame gély, ktoré majú zvyčajne analgetický účinok, napríklad GUM Aftaclear alebo URGO Filmogel Afty, Aloclair.

Ide o voľnopredajné výrobky, ktoré je možné zohnať v lekárni. Vždy je ale vhodné poradiť sa s ošetrujúcim zubným lekárom a vylúčiť iné ochorenie sliznice v ústach. Ak volíme skôr liečbu prírodnou cestou, je vhodné používať na výplach šalviu, repík, echinaceu, harmanček alebo nechtík, ktoré majú protizápalové účinky.

Ak si neviete poradiť, objednajte sa na konzultáciu zdarma – prijímame nových pacientov.

afty v hrdle

Súhrn na záver

Medzi klinické formy áft zaraďujeme Aphtosis minor, Aphtosis major, Aphtae herpetiformes. Aphtosis minor patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce afty s veľkosťou do 1cm, najčastejšie sa vyskytuje na slizničnej riase v ústnej predsieni, sliznici alveolárneho výbežku a na hrane jazyka.

Vred je pokrytý bledožltým povlakom, je výrazne bolestivý na podnet, uzliny sú zväčšené, vred sa hojí bez jazvy. Aphtosis major je menej častá forma vzniku recidivujúcich áft, s veľkosťou nad 1cm, hojenie je dlhé, vred sa vyhojí jazvou, ide o autoimunitné ochorenie. 

Odporúčajú sa veľmi mäkké kefky, výplach chlórhexidínovou ústnou vodou, aplikácia kortikoidov, imunosupresív, plazmaferézy. Aphtae herpetiformes pripomína herpetickú gingivitídu s dĺžkou trvania 10-14dní, najviac sú postihnuté oblasti bukálnej sliznice, mäkkého podnebia a jazyk. Výsev erózií s priemerom 1-2mm, ktoré môžu splývať, nemajú ohraničené okraje, sú nepravidelné, nemajú zápalový lem, sú bolestivé.

Nepostihujú deti a adolescentov, postihujú prevažne ženy. Lokálne sú vhodné antiseptiká, protizápalové liečivá, výplachy roztokom tetraciklínu, chlórhexidínu.

Poradenstvo v Smart Dental Clinic

PRIJÍMAME NOVÝCH PACIENTOV!

Vstupné vyšetrenie máte u nás zadarmo. Stačí vyplniť formulár a my sa vám ozveme.
MDDr. Dana Václaviková

MDDr. Dana Václaviková

Zubná lekárka, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
sonicka kefka

Sonická kefka. Ako si vybrať tú správnu?

Obsah článku: Čo je sonická kefka? Prvé elektrické zubné kefky, tzv. oscilačno-rotačné, priniesli menšiu revolúciu v čistení zubov. Fungovali na základe rýchleho otáčania čistiacej hlavičky

Už žiadne ďalšie články

Menu