Obsah článku:
RTG vyšetrenie
Neoddeliteľnou súčasťou vyšetrenia v zubnej ambulancii je röntgenové vyšetrenie, na základe ktorého je možné správne vyhodnotiť a diagnostikovať všetky problémy, ktoré sú prítomné vo Vašom chrupe. Často ide o skryté problémy, ktoré nie sú viditeľné voľným okom.
Existuje viacero typov zubných RTG snímok. Delíme ich na extraorálne (vonkajšie), kedy sa röntgenový film nachádza mimo úst pacienta a intraorálne (vnútorné), pri ktorom sa film vkladá do úst.
Extraorálne RTG snímky
Ortopantomografická snímka (OPG)
Panoramatická snímka, ktorá zobrazuje celý chrup, teda hornú aj dolnú čeľusť a tiež priľahlé anatomické štruktúry. Dáva nám celkový pohľad na Váš chrup, vdaka čomu môžeme diagnostikovať alebo vylúčiť napríklad zápaly kosti okolo zubov, ústup kosti, parodontitídu, fraktúry zubov alebo cystické útvary.
Môžeme tiež sledovať stav prínosových dutín, temporo – mandibulárne kĺby, postavenie zubov v zubných oblúkoch, polohu zubov múdrosti alebo založenie a prerezávanie mliečnych zúbkov u detí. Vyhotovenie OPG je vhodné pri vstupnom vyšetrení pacienta a odporúča sa vykonať raz za 2 roky. Na jeho základe je možné následne indikovať detailnejšie snímky.
Intraorálne RTG snímky
Intraorálna periapikálna snímka
Detailne zobrazuje celý zub, to znamená korunkovú ale aj jeho koreňovú časť, čo je podstatné pri diagnostike zápalu v oblasti hrotu koreňa a bolestivých stavoch, s ktorými pacient do zubnej ambulancie prichádza. Toto vyšetrenie je tiež dôležité pri endodontickom ošetrení koreňových kanálikov, kedy kontrolujeme či sa kanáliky koreňovou výplňou zaplnili správne a rovnomerne až po ich koniec, alebo môžeme kontrolovať kvalitu predchádzajúcej koreňovej výplne.
Bitewing snímka (BTW) tzv. záhryzová snímka
Slúži na detailnejšiu diagnostiku korunkovej časti jednotlivých zubov, vďaka čomu vieme odhaliť najmä skryté kazy, ktoré sa môžu nachádzať v medzizubných priestoroch a pod starými výplňami. Na tejto RTG snímke sa zobrazí aj vzťah starých výplní k dreňovej dutine a môžeme tiež diagnostikovať sekundárne kazy , ktoré skôr či neskôr môžu zubnú dreň ohrozovať, spôsobiť bolesť zuba a následne až odumretie zubného nervu. Čím skôr tieto skryté kazy odhalíme, tým je väčšia pravdepodobnosť záchrany zuba. Bitewingové snímky je tiež vhodné vyhotoviť v rámci vstupného vyšetrenia a minimálne raz ročne počas preventívnej prehliadky.
Odber noviniek a akcií
Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.
Využitie RTG snímky
RTG vyšetrenia využívame pre diagnostiku a pre následné zhotovenie liečebného plánu aj na našej klinike, a to všetko na jednom mieste. Máme k dispozícií moderné RTG prístroje a všetky snímky sa zhotovujú do digitálnej podoby (rádioviziografia), čo nám umožňuje ihneď ich vidieť v ambulancii na monitore a tiež sa tým výrazne znižuje radiačná dávka. Pri vyšetrení používame ochranné prvky.
MDDr. Ján Šimon
Zubný lekár, Bratislava