Bratislava

Námestie hraničiarov 35

Poprad

Dlhé hony 12

Sonická kefka. Ako si vybrať tú správnu?

sonicka kefka

Obsah článku:

Čo je sonická kefka?

Prvé elektrické zubné kefky, tzv. oscilačno-rotačné, priniesli menšiu revolúciu v čistení zubov. Fungovali na základe rýchleho otáčania čistiacej hlavičky okolo vlastnej osi a stali sa tak populárne u náročnejších, ale aj lenivejších užívateľov.

Neskôr sa však ukázalo, že tieto kefky môžu byť aj v prípade šetrných programov pri nízkych otáčkach agresívne voči mäkkým tkanivám a môžu byť príčinou ústupu ďasien a odhalených zubných krčkov. Výsledkom je zvýšená citlivosť zubov.

V súčasnosti sa od tohto typu elektrických kefiek skôr ustupuje a ich miesto nahrádzajú sonické zubné kefky, ktoré na základe dlhodobejších štúdií ústup zubných krčkov nespôsobujú, pretože fungujú na inom princípe.

sonicke kefky

Ako funguje sonická kefka?

Sonické kefky majú na rozdiel od oscilačno-rotačných tvar hlavičky pozdĺžny, podobný klasickej manuálnej kefke, hlavička sa nekrúti. Pohybujú sa iba štetinky, a to na základe ultrazvuku, ktorý tieto vlákna rozvibruje. Hlavička kefky sa prikladá na povrch zubu, môžeme s ňou aj mierne hýbať. Pohyb vláken potom rozbíja povlak -biofilm. Pre porovnanie – manuálnou kefkou sme schopný urobiť 300-500 kmitov za minútu, sonická kefka je schopná vyrobiť 8000-30 000 kmitov za minútu.

Dôležité je však podotknúť, že vlákna žiadnej zubnej kefky nie sú schopné dostať sa aj do medzizubných priestorov, preto je dôležité použiť aj medzizubnú kefku, aby sa vyčistil naozaj celý povrch zubov.

sonicke kefky

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Pre koho je sonická kefka vhodná?

Táto kefka môže byť nápomocná pre ľudí z rôznych dôvodov menej manuálne zručných. Taktiež pacienti s čeľustno-ortopedickým aparátom (strojčekom), samozrejme aj bežní užívatelia a deti. Pri deťoch je potrebné na čistenie dohliadať, všeobecne do 10-12 roku života dieťaťa by mal dospelý kontrolovať ako si dieťa zuby vyčistí.

Vo všetkých prípadoch sonická kefka uľahčuje a zefektívňuje čistenie zubov. Taktiež je možné kefku spojiť s mobilnou aplikáciou a aj takto sa presvedčiť ako kefka funguje, navyše môže byť aj motiváciou.

sonicka kefka

Ako si vybrať sonickú kefku?

Dnes je k dispozícii už veľké množstvo typov aj značiek. Treba brať do úvahy programy , ktoré si môžeme nastaviť, senzor tlaku, výdrž baterky, kompatibilitu náhradných hlavičiek. Samozrejme aj cenu. Neexistuje iba jedna „správna“ sonická zubná kefka.  Záleží od osobných preferencií.

Štandardná verzus sonická kefka

Sonickú kefku môžeme považovať za vhodnú alternatívu ku klasickej zubnej kefke. Ak vie pacient ako správne čistiť zuby a používať kefku, oba typy sú rovnocenné. Výber kefky závisí od toho čo preferuje.

Správnu techniku čistenia si môžete osvojiť  aj v rámci inštruktáže, kde Vám naše profesionálne hygieničky všetko ukážu a vysvetlia.

sonicka kefka

Poradenstvo v Smart Dental Clinic

PRIJÍMAME NOVÝCH PACIENTOV!

Vstupné vyšetrenie máte u nás zadarmo. Stačí vyplniť formulár a my sa vám ozveme.
MDDr. Dana Václaviková

MDDr. Dana Václaviková

Zubná lekárka, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
Už žiadne ďalšie články

Menu