Bratislava

Údernícka 7

Poprad

Dlhé hony 12

Zub múdrosti alebo osmička: ako si s nimi poradiť?

zub mudrosti

Obsah článku:

Čo je zub múdrosti?

Zuby múdrosti z nás nespravia múdrejších. Nazývajú sa tak preto, lebo sa zvyčajne prerezávajú až v dospelosti medzi 18. až 30. rokom života. Je to však individuálne a pokojne môže k prerezávaniu dôjsť aj neskôr.

Nielen čas prerezávania, ale aj tvar, počet koreňov, priebeh a počet koreňových kanálikov, uloženie, no aj samotné založenie je u tretích stoličiek vysoko individuálne. Niekto ich nemusí mať založené vôbec a niekto môže mať dokonca aj deviate zuby (štvrté stoličky).

Zuby múdrosti majú v súčasnosti minimálnu až takmer žiadnu žuvaciu funkciu, pretože mäkká potrava nevyžaduje také mechanické spracovanie v dutine ústnej ako to bolo v dávnej minulosti, kedy boli tretie stoličky dôležité pre rozžutie surovej stravy. V dôsledku toho došlo v priebehu evolúcie  k zmenšeniu rozmerov čeľustných kostí a tretie stoličky nemajú dostatok miesta pre správne prerezanie a zaradenie sa do zubného oblúku. Stávajú sa tak nielen nepotrebnými, no častokrát aj príčinou nepríjemných problémov.

★★★★★
Profesionálny prístup, práca rýchla a kvalitná, príjemný personál aj prostredie. Nadmieru spokojný, odporúčam. Bol som na chirurgickej extrakcii osmičky.
Lukáš B.
zub mudrosti

Zub múdrosti, prečo nás trápi?

Najčastejšie príčiny problémov s prerezaním sú dve:

Vzpriamenie zubu múdrosti

Prvou je fakt, že zub múdrosti sa začína vyvíjať v ležatej polohe, a až postupom času sa vzpriami. Ak sa tak však nestane, zub zostane neprerezaný alebo sa prereže len čiastočne. Horizontálne orientovaný zub múdrosti tak môže poškodiť zub pred ním- sedmičku, a to:

  1. buď vznikom miesta retencie bakteriálneho povlaku (u čiastočne prerezanej osmičky) a teda následným vznikom kazu ako na osmičke tak na sedmičke;

  2. alebo dlhodobým pôsobením tlaku pri prerezávaní spôsobí rezorpciu koreňa sedmičky.

Nedostatok miesta

Nemenej častou príčinou je to, že zub múdrosti jednoducho nemá v ústnej dutine dostatok miesta na prerezanie. To môže byt spôsobené už vyššie spomínanými evolučnými zmenami, alebo jednoducho tým, že človek môže zdediť po jednom z rodičov väčšie zuby a po druhom zase menšie čeľustné kosti.

osmicka

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Zub múdrosti, čo robiť v prípade bolesti?

Zle uložené alebo čiastočne prerezané zuby múdrosti veľmi často spôsobujú nepríjemné a veľmi intenzívne bolesti sánky, ktoré sú sprevádzané problémami s otváraním úst, s prežúvaním potravy či s prehĺtaním. Bolesť tiež môže vyžarovať do ucha, alebo líca. V horších prípadoch sa môže objaviť opuch lymfatických uzlín, zvýšená teplota a malátnosť.

Príčinou týchto problémov je, že pri čiastočnom prerezaní osmičiek sliznica prekrýva iba časť korunky zubu. Do nepokrytého priestoru sa tak ľahko dostanú baktérie či zvyšky potravy, čo je dôvodom vzniku zápalu (perikoronitída) a teda nepríjemnej bolesti sánky.
Príznaky síce môžu časom odznieť, avšak po čase sa obvykle vrátia. Neliečenie takéhoto stavu totiž môže prerásť do silného okoločeľustného zápalu, čo v niektorých prípadoch môže byť až stav ohrozujúci život. 

Preto je pre riešenie problému nevyhnutné navštíviť zubného lekára.

★★★★★
Pán doktor ma doslova zachránil, keď som prišla so zapálenou osmičkou. Extrakcia osmičiek pod rukami pána doktora Tulenka bola paradoxne tou najpríjemnejšou návštevou zubára akú som kedy zažila. Neexistuje dosť slov na vyjadrenie vďaky.
Gabriela B.
zuby mudrosti

Kedy osmičku ne/vytrhnúť?

Zuby múdrosti sú indikované k extrakcii keď sa stávajú zdrojom problémov a bolestí  ako sme už spomínali vyššie. Ďalším dôvodom odstránenia tretích stoličiek je vytvorenie priestoru pred ortodontickou liečbou (posun zubov zubným aparátom).

Je nutné povedať, že ak je zub múdrosti zdravý, správne prerezaný a zaradený do zubného oblúku a  nespôsobuje žiadne komplikácie nie je vôbec potrebné ho vytrhnúť.

Existujú aj prípady, keď nám osmičky môžu spraviť službu:

Osmička môže slúžiť ako rezerva

Prvé stále zuby, ktoré sa u detí prerezávajú sú dolné šestky. V tomto období si dieťa ešte nedokáže samo dokonale čistiť zuby a v kombinácii s faktom, že sú dolné šestky v ústach najdlhšie zo všetkých stálych zubov, sú teda zároveň najčastejšie pokazené a často extrahované. Ak dieťa príde o šestku v príliš skorom veku, osmička môže vtedy slúžiť ako rezerva. Zuby sa prirodzene posunú a v dospelosti bude mat plnohodnotný chrup bez medzier.  Je to však len v prípade, že človek príde o zub skoro. Keď sa vytrhne šestka dvadsaťročnému človeku, sedmička a osmička sa už neposunú.

Osmička ako prirodzený implantát

Druhou možnosťou, ktorá sa využíva, je autotransplantácia. Horné osmičky vieme použiť ako prirodzený implantát. Ak sa pacientovi niektorý zub nevyvinie alebo o zub príde, vieme do miesta chýbajúceho zuba vložiť zárodok iného zuba. Práve na to sa veľmi často používajú práve horné osmičky.

★★★★★
Pán doktor Tulenko mi chirurgicky odstránil už tretiu problémovú osmičku, s každým zákrokom som bol nadmieru spokojný, všetko prebiehalo rýchlo a profesionálne. Každému odporúčam!
Jakub V.
osmicky

Extrakcia zuba múdrosti v Smart Dental Clinic

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

OBJEDNAJTE SA NA VYŠETRENIE EŠTE DNES!
  • Chirurgická extrakcia hornej osmičky 150 €
  • Chirurgická extrakcia dolnej osmičky 180 €
MDDr. Katarína Stolárová

MDDr. Katarína Stolárová

Zubná lekárka, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
cbct
CBCT – 3D presná diagnostika v stomatológii

Obsah článku: Ako funguje CT (počítačová tomografia)? V klasickej (nemocničnej) forme je CT relatívne rozmerný prístroj. Tento postupne sníma vyšetrovanú oblasť pomocou  série plochých rezov,

Už žiadne ďalšie články

Menu