Fotokompozitná výplň
Pod fotokompozitnou výplňou si môžeme predstaviť bielu výplň (plombu), ktorou vypĺňame a nahrádzame zubným kazom stratenú časť zuba.
Tento výplňový materiál, ktorý je biely, plastický a estetický po aplikácií do vyvŕtanej časti zuba tuhne reakciou, ktorú nazývame polymerizácia. Ide o reakciu, pri ktorej začína proces tuhnutia prívodom svetelnej energie z polymerizačnej lampy. Preto ich niekedy označujeme aj ako svetlom tuhnúce kompozity.
Ošetrenie fotokompozitnou výplňou
Pri ošetrení týmto materiálom je dôležité dodržať správny pracovný postup, od ktorého závisí konečný estetický výsledok a v neposlednom rade aj trvácnosť zhotovenej výplne.
Každý zákrok na našej klinike prebieha po podaní lokálnej anestézie, čiže bezbolestne a to aj pri zhotovovaní výplní. Jedným z najdôležitejších krokov je vytvorenie suchého pracovného poľa pomocou izolačnej gumenej blany (kofferdam).
Pomocou nej zabezpečíme dobrý prehľad a zároveň ochránime ostatné tkanivá ústnej dutiny.
odber noviniek
Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy a/alebo telefónneho kontaktu na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.
Prečo fotokompozitná výplň?
Svetlom tuhnúce kompozity sú v súčasnosti najviac používaným estetickým materiálom, ktorý má mnoho výhod v porovnaní so staršími amalgámovými výplňami. Tento materiál sa nemusí predmiešavať, tuhne svetlom, a teda lekár má viac času vytvarovať materiál do správneho anatomického tvaru zuba.
Pri príprave zuba sa postupuje šetrne, odstraňujeme iba tie časti, kde sa nachádza zubný kaz. Je to dané tým, že biela výplň vytvára so zubom pevnú chemickú väzbu pomocou tzv. adhezívneho systému. Pri amalgámovej výplni je potrebné odvŕtať veľké množstvo tkaniva, aby materiál držal pevne (mechanická väzba), čím sa zbytočne odstraňujú aj zdravé časti zuba.
Využitie fotokompozitných výplní
Použitie fotokompozitných výplní je rôzne. Najčastejšie ich používame pri ošetrení malých a stredne veľkých zubných kazov. Pri väčších zubných kazoch, kedy nahrádzame väčšie množstvo tvrdých zubných tkanív pristupujeme k ošetreniu defektu keramickou polokorunkou/ korunkou.
Môžeme ich aplikovať aj pri ošetrení traumatických a mechanických defektov zubov, pri dostavbách pred ošetrením koreňových kanálikov, dostavbách pod keramické korunky alebo pri dlahovaní kývavých zubov.
zubný lekár
Štúdium zubného lekárstva som ukončil v roku 2020 na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas štúdia som absolvoval viacero stáží na moderných klinikách na Slovensku a zúčastnil som sa… Čítať viac