Bratislava

Námestie hraničiarov 35

Poprad

Dlhé hony 12

Zubné protézy ako vhodná zubná náhrada

Obsah článku:

Čo je zubná protéza?

Protéza je typ zubnej náhrady, ktorá je vyberacia a teda nedrží v ústach na stálo, ale pacient je schopný si ju vyberať. Tieto náhrady rozdeľujeme na:

Čiastočne snímateľné zubné protézy

Je možné zhotoviť, ak sú u pacienta prítomné zvyškové zuby. Tieto zuby by mali byť zdravé a nekývavé, aby ich bolo možné využiť ako pilier, na ktorom protéza drží a rovnomerne prenáša žuvací tlak. Čiastočné snímateľné náhrady sa opierajú o pilierové zuby pomocou kotviacich prvkov- tzv. spôn.

Totálne zubné protézy

Nnahrádzajú zuby na bezzubej čeľusti. Držia na alveolárnom výbežku vďaka podtlaku, svalovej aktivite, podbiehavým miestam a ploche.

Hybridné zubné protézy

Skladajú sa z fixnej a snímateľnej časti, ktoré do seba zapadajú a spolu tvoria jeden celok. Retenciu zabezpečujú zásuvné spoje, teleskopické korunky, implantáty (v tomto prípade je ale protetická časť, ktorú nesie implantát snímateľná, nie pevne fixovaná – v individuálnych prípadoch tzn. pri veľkom poklese kosti môže byť indikovaná aj táto možnosť).

zubna proteza

Prečo je dôležité nahradiť chýbajúce zuby?

Náhrada chýbajúcich zubov má celkovo nielen estetické, ale aj funkčné opodstatnenie (reč, žuvanie). Stratou zubu alebo skupiny zubov klesá kosť, v ktorej bol zub uložený, susedné a protiľahlé zuby „cestujú do medzery“ .

Výsledkom je dysharmónia medzičeľustných pomerov. Tá môže viesť k skoršej strate ostatných zubov. Čím dlhšie trvá neprítomnosť zuba (zubov), tým náročnejšia môže byť ich protetická náhrada.

Okrem toho, časom atrofuje žuvacie svalstvo, čo sa prejavuje na staršom výzore tváre (predsunutie brady, nevyplnená nasolabiálna ryha, hlbšie vrásky).

smartdental zubne protezy

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Proces zhotovenia zubnej protézy

Snímacou  náhradou sa snažíme v maximálnej možnej miere rekonštruovať pôvodné anatomické pomery. Každý pacient má individuálne podmienky v ústach, preto aj zhotovenie protézy prebieha v niekoľkých krokoch a skúškach. Na zhotovení sa podieľa zubný technik aj zubný lekár.

Protézu je možné vyhotoviť immediátne – ihneď po extrakcii nasadzujeme protézu (je potrebné však dodať, že po pár týždňoch je nutné protézu upravovať a neskôr rebázovať – po extrakcii zubov sa kosť hojí a mení tvar, následkom čoho môže tento typ protézy časom nesedieť) alebo odložene – po 3 mesiacoch od extrakcie – po skončení aktívnej prestavby kosti.

  1. Predpríprava: Hodnotíme výšku a hrúbku kosti, pilierové zuby, sliznice, ostré vybežky,…Pri nevyhovujúcich podmienkach niekedy pristupujeme k chirurgickým zákrokom (egalizácia kosti, príp. vestibuloplastika);

  2. Odtlačok č.1: Zhotovujeme horný a dolný situačný odtlačok;

  3. Odtlačok č.2: Zhotovujeme funkčný odtlačok;

  4. Výška zhryzu: Meriame výšku, v akej budú nové zuby postavené, tým rekonštruujeme pôvodné zhryzové pomery;

  5. Skúška zubov vo vosku: Overujeme farbu zubov, tvar budúcej protézy;

  6. Odovzdanie: Pacient dostáva novú protézu, nácvik nasadzovania protézy, výšky zhryzu. Pacient si bude doma nacvičovať reč a funkciu protézy. Následne sú potrebné pravidelné kontroly – v prípade potreby aj preventívne.
zubna proteza

Starostlivosť o zubnú protézu

Aj napriek tomu, že pacientovi nahrádza zuby protéza, je dôležité sa o ňu správne starať. Mechanicky čistíme povrch protézy zubnou kefkou každý deň. Raz za týždeň ju môžeme ponorit’ do vody so šumivými tabletami na to určenými.

Počas noci sa protéza vyberá. Dôvodom je snaha nepreťažovať sliznicu a pilierové zuby, pri neustálom nosení snímacej náhrady môže vzniknúť v ústach kandydóza alebo hypertrofia sliznice.

Pacient by mal taktiež absolvovať pravidelné kontroly protézy/ zvyšných zubov.

zubne protezy

Zubné protézy v Smart Dental Clinic

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

OBJEDNAJTE SA NA VYŠETRENIE EŠTE DNES!
  • Totálna protéza horná/dolná 650 €
  • Čiastočná snímateľná protéza horná/dolná 650 €
MDDr. Dana Václaviková

MDDr. Dana Václaviková

Zubná lekárka, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
sonicka kefka
Sonická kefka. Ako si vybrať tú správnu?

Obsah článku: Čo je sonická kefka? Prvé elektrické zubné kefky, tzv. oscilačno-rotačné, priniesli menšiu revolúciu v čistení zubov. Fungovali na základe rýchleho otáčania čistiacej hlavičky

Už žiadne ďalšie články

Menu