Bratislava

Námestie hraničiarov 35

Poprad

Dlhé hony 12

Zubné fazety: nový úsmev pre našu pacientku Elenku

Obsah článku:

Ste nespokojný so svojím úsmevom?

Možno je to niečo, čo vás trápi roky, možno si len poviete, prečo nie, no zdravý a krásny úsmev je to, čo nám dodáva sebaistotu, zbližuje nás s ostatnými a v neposlednom rade nám skvalitňuje život. Elenka sa rozhodla s týmito pocitmi nebojovať a zverila sa do našich rúk.

Konzultácia

Elenka navštívila našu kliniku a zdôverila sa nám s tým, čo ju na jej úsmeve trápi. Zuby sme vyšetrili, aby sme si mohli stanoviť liečebný plán, časový sled jednotlivých sedení a cenovú kalkuláciu. Po spoločnej konzultácii odchádzala s kompletnými informáciami, cenovou kalkuláciou a termínom ďalšej návštevy. Rozhodli sme sa pre zhotovenie keramických faziet v počte 10 (od zuba 15 po zub 25) a bielenie ostatných zubov.

smartdental

Aký bol liečebný postup?

Dentálna hygiena

Prvým, veľmi dôležitým krokom, bolo absolvovanie dentálnej hygieny. Dentálna hygiena je súčasťou komplexnej starostlivosti, ale aj predprípravy pred samotnou protetickou fázou, teda brúsením a nasadením keramických zubných faziet.

Toto ošetrenie zahŕňa aj pieskovanie zubov, čiže zuby sú okrem zubného kameňa zbavené aj pigmentácií. Zároveň je dôležitou súčasťou inštruktáž správneho čistenia zubov, vďaka ktorej sa vytvára návyk pre správnu starostlivosť o nové keramické zubné fazety a predlžuje sa tak ich životnosť. Profesionálna dentálna hygiena zostáva aj po zhotovení a nasadení zubných faziet dôležitou súčasťou prevencie.  

zubne fazety

Bielenie zubov

Ďalším krokom v Elenkinom prípade bolo bielenie zubov. Bielenie zubov je nezanedbateľnou súčasťou postupu, nakoľko nám práve to pomôže určiť definitívnu farbu zubných faziet tak, aby boli čo najestetickejšie a ladili k ostatným prirodzeným zubom.

Na našej klinike pacientom ponúkame kombinované bielenie zubov PUREWHITENING, o ktorom si môžete prečítať v našom blogu.

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Predtvar zubov

Na základe jednoduchého odtlačku Elenkiných prirodzených zubov si náš zubný technik (Matúš Vernarský, TheLab) vyhotovil sadrový model Elenkiných zubov.

krasny usmev zubne fazety

Na daný model zubný technik vymodeloval predtvar nových zubov pomocou vosku a zhotovil silikónovú formu, pomocou ktorej sme Elenke bez obrúsenia mohli tento predtvar aplikovať priamo na jej zuby.  Predtvar je zhotovený z materiálu, ktorý je možné bez problémov zo zubov stiahnuť, no zároveň môže na zuboch istý čas zostať, čo umožňuje skonzultovať predtvar s príbuznými a priateľmi.

Elenka bola s predtvarom veľmi spokojná, a tak sme sa mohli pustiť do práce. Tento predtvar nám zároveň slúžil ako dočasné provizórium, ktoré sme aplikovali na obrúsené zuby, kým prebiehala laboratórna fáza zhotovenia keramických faziet.

fazety

Príprava povrchu zubov

Zubné fazety sú tenké keramické náhrady korigujúce tvar a farbu zubov. Často sú prirovnávané ku tenkým škrupinkám. Vďaka vlastnostiam materiálu, z ktorého sa zhotovujú, môžu byť veľmi tenké, a tým pádom máme možnosť minimálne invazívne zasiahnuť pri príprave do prirodzených zubov. Prečo si zvoliť práve zubné fazety si môžete prečítať v našom článku.

Takýto šetrný postup nám umožňuje aj použitie zväčšovacích pomôcok (mikroskop), s ktorými pracuje nielen zubný lekár, ale aj zubný technik. Celý zákrok prípravy zubov u Elenky prebiehal v lokálnej anestézii, teda bezbolestne. Po obrúsení zubov sme zhotovili odtlačok obrúsených zubov a následne sme na zuby opäť pomocou dočasného materiálu aplikovali pôvodne zhotovený predtvar zubov.

keramicke fazety

Laboratórna fáza zhotovenia keramických faziet

Kým mala Elenka na obrúsených zuboch zhotovený predtvar, s ktorým sa mohla pokojne usmievať a jesť, zubný technik Matúš Vernarský pracoval vo svojom zubotechnickom laboratóriu na vyhotovení definitívnych faziet. Tento proces trvá priemerne 10 pracovných dní.

novy usmev

Odovzdanie definitívnych zubných faziet

Finálnej fáze nasadenia pripravených keramických faziet predchádza skúška faziet. Pomocou zväčšenia kontrolujeme správny dosad fazety na obrúsený zub a zároveň tvar, farbu a celkový estetický výsledok. Najdôležitejšou pri skúške bola pre nás Elenkina spokojnosť. A keďže sme dosiahli výsledok, s ktorým sme boli všetci spokojní, mohli sme pristúpiť k nasadeniu, a teda cementácii zubných faziet.

Tento proces, tak isto ako proces prípravy zubov, prebieha v lokálnej anestézii, a teda bezbolestne. Každá zubná fazeta sa cementuje zvlášť pomocou presne individuálne vybraného farebného odtieňa cementu. Po aplikácii bola Elenka opäť poučená o správnej starostlivosti. Odchádzala od nás spokojná s krásnym novým žiarivým úsmevom.

zubne fazety

Nový úsmev v Smart Dental Clinic

Cesta za krásnym úsmevom
Ak ste sa inšpirovali príbehom našej pacientky Elenky, neváhajte a objednajte sa na vstupné vyšetrenie zdarma. Cestu za krásnym úsmevom vám nakonfigurujeme presne podľa vašich potrieb.
Zistiť viac
MDDr. Dana Václaviková

MDDr. Dana Václaviková

Zubná lekárka, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
Už žiadne ďalšie články

Menu