Bratislava

Námestie hraničiarov 35

Poprad

Dlhé hony 12

Paradentóza (paradontitída) a jej liečba: 5 najčastejších otázok

paradentoza

Obsah článku:

Čo to je paradentóza (parodontitída)?

Paradentóza alebo paradontitída? Je medzi nimi rozdiel? Zatiaľ čo paradentóza patrí k zastaralejším, ľudovejším názvom, paradontitída alebo parodontitída patrí k tým odborným.

Parodontitída je chronické zápalové ochorenie závesného aparátu zuba (väzivové tkanivo spájajúce povrch koreňa zuba s alveolárnou kosťou, samotná alveolárna kosť a ďasno) a v súčasnosti je najčastejším dôvodom straty zubu v dospelom veku.

Zápal ďasien sa vyskytuje relatívne často a väčšinou prebieha bez výraznejších subjektívnych prejavov. Môžeme pri ňom spozorovať citlivosť ďasien pri čistení, či krvácanie ďasienKeď tento zápal prechádza na ďalšie časti závesného aparátu zuba – tzv. parodonthovoríme o parodontitíde (hovorovo „paradentóza“). 

Parodontitídu  spôsobujú baktérie, ktoré spôsobujú rezorpciu (ubúdanie) kosti obklopujúcej zub a teda vedú k zvýšenej kývavosti zuba. Pokročilé ochorenie môže viesť až k strate zubu. 

paradentoza

Ako sa prejavuje parodontitída?

V počiatočných štádiách je parodontitída bezbolestná. Na ochorenie závesného aparátu zuba môžu poukazovať tieto príznaky: 

 • napuchnuté a začervenané ďasná, 
 • krvácajúce ďasná (najmä pri čistení zubov),
 • citlivé zubné krčky,
 • ustupujúce ďasná (viditeľne obnažené zubné krčky),
 • zápach z úst,
 • kývavé zuby.

Ako vzniká parodontitída?

Parodontitída je v počiatočných štádiách úplne bezbolestná, preto môže zostať dlho neodhalená. Dôležité je chodiť na pravidelné kontroly k zubnému lekárovi, ktorý dokáže odhaliť aj počiatočné štádia zápalu.

Hlavnou príčinou zápalu ďasien je zubný povlak. Zubný povlak je z veľkej časti tvorený baktériami, ktoré spoločne vytvárajú tzv. biofilm – človek má pocit, akoby mal zuby pokryté „slizom“. Mikroorganizmy v zubnom povlaku môžu viesť k zápalu ďasien. Riziko vzniku tohto zápalu je zvýšené u fajčiarov.

Samotný zubný povlak je mäkký a dá sa odstrániť dôkladným čistením zubov. Pokiaľ nie je zubný povlak odstránený, časom tvrdne kvôli minerálom, ktoré sa v ňom ukladajú, a tak vzniká zubný kameň. Zubný kameň podporuje ukladanie zubného povlaku v oblasti ďasien a odhalených krčkov zubov až do oblasti kosti okolo zubu. Medzi koreňom zubu a ďasnom sa vytvára priestor, ktorý je ideálny pre ďalšie množenie baktérií.

Ak nie je ochorenie v tomto štádiu odborne ošetrené, zápal pokračuje a priestory sa zväčšujú. Dôsledkom je úbytok ako väzivových vlákien kotviacich zub do kosti, tak aj kosti samotnej. Zuby postupne „prestávajú držať“ v čeľusti a uvoľňujú sa. 

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Aká je liečba paradontitídy?

Scaling, inak nazývaný aj kyretáž, patrí k zákrokom, ktoré vedú k liečbe parodontitídy.

Liečba parodontitídy je dlhodobý proces, ktorého cieľom je zastaviť postupnú deštrukciu závesného aparátu zuba (parodontu). Rezorpcia kosti, ku ktorej pri tomto ochorení dochádza, môže pri neliečení viesť až k strate zuba.

Scaling je konzervatívne ošetrenie parodontu, ktoré spočíva v odstránení nečistôt a vyhladení povrchu koreňa – oblasti pod úrovňou ďasna. Pre zastavenie infekcie je nevyhnutné odstránenie nečistôt ako je zubný kameň a agresívne baktérie (parodontopatogény) uložené v povlaku pod ďasnom.

Ako prebieha kyretáž?

 1. Tento výkon prebieha v lokálnej anestézii a je časovo náročnejší. Priebeh závisí od rozsahu parodontitídy.

 2. Vykonáva ho zubný lekár alebo dentálna hygienička. Cieľom scalingu je už spomínané zastavenie infekcie a stabilizovanie parodontitídy.

 3. Po scalingu nasleduje fáza hojenia tkanív, ktorá môže trvať 2-3 mesiace a želaným výsledkom je úplné redukovanie parodontálnych vačkov (patologických priestorov, medzi zubom a ďasnom a kosťou).

 4. Pacient môže počas fázy hojenia tkanív pozorovať odhalenejšie krčky, čo je následok odpuchnutia a spevnenia ďasien okolo zubov.

Udržiavacia fáza

Zuby po scalingu môžu byť citlivé, pri veľkej citlivosti sa môžu užiť analgetiká, vhodné sú tiež výplachy s chlorhexidínom pre urýchlenie hojenia.

Po scalingu nasleduje udržiavacia fáza parodontitídy, ktorá spočíva v pravidelných návštevách dentálnej hygieny a pravidelnom odstraňovaní nečistôt z povrchu zubov, aby nedošlo k reinfekcii.

K udržaniu vyhovujúceho stavu parodontu nevyhnutne patrí aj výborná individuálna hygiena pacienta, ktorá je podľa potreby pacienty nastavená dentálnou hygieničkou.

paradentoza

Liečba paradontitídy v Smart Dental Clinic

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

OBJEDNAJTE SA NA VYŠETRENIE EŠTE DNES!
 • Kyretáž jednej čeľuste 80 €
 • Dentálna hygiena s pieskovaním a inštruktáž 85 €
 • Pieskovanie (airflow) 55 €
MDDr. Dana Václaviková

MDDr. Dana Václaviková

Zubná lekárka, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
Už žiadne ďalšie články

Menu