Bratislava

Námestie hraničiarov 35

Poprad

Dlhé hony 12

Paradentóza (paradontitída) a jej liečba: 5 najčastejších otázok

paradentoza

Obsah článku:

Čo to je paradentóza (parodontitída)?

Paradentóza alebo paradontitída? Je medzi nimi rozdiel? Zatiaľ čo paradentóza patrí k zastaralejším, ľudovejším názvom, paradontitída alebo parodontitída patrí k tým odborným.

Parodontitída je chronické zápalové ochorenie závesného aparátu zuba (väzivové tkanivo spájajúce povrch koreňa zuba s alveolárnou kosťou, samotná alveolárna kosť a ďasno) a v súčasnosti je najčastejším dôvodom straty zubu v dospelom veku.

Zápal ďasien sa vyskytuje relatívne často a väčšinou prebieha bez výraznejších subjektívnych prejavov. Môžeme pri ňom spozorovať citlivosť ďasien pri čistení, či krvácanie ďasienKeď tento zápal prechádza na ďalšie časti závesného aparátu zuba – tzv. parodonthovoríme o parodontitíde (hovorovo „paradentóza“). 

Parodontitídu  spôsobujú baktérie, ktoré spôsobujú rezorpciu (ubúdanie) kosti obklopujúcej zub a teda vedú k zvýšenej kývavosti zuba. Pokročilé ochorenie môže viesť až k strate zubu. 

paradentoza

Ako sa prejavuje parodontitída?

V počiatočných štádiách je parodontitída bezbolestná. Na ochorenie závesného aparátu zuba môžu poukazovať tieto príznaky: 

 • napuchnuté a začervenané ďasná, 
 • krvácajúce ďasná (najmä pri čistení zubov),
 • citlivé zubné krčky,
 • ustupujúce ďasná (viditeľne obnažené zubné krčky),
 • zápach z úst,
 • kývavé zuby.

Ako vzniká parodontitída?

Parodontitída je v počiatočných štádiách úplne bezbolestná, preto môže zostať dlho neodhalená. Dôležité je chodiť na pravidelné kontroly k zubnému lekárovi, ktorý dokáže odhaliť aj počiatočné štádia zápalu.

Hlavnou príčinou zápalu ďasien je zubný povlak. Zubný povlak je z veľkej časti tvorený baktériami, ktoré spoločne vytvárajú tzv. biofilm – človek má pocit, akoby mal zuby pokryté „slizom“. Mikroorganizmy v zubnom povlaku môžu viesť k zápalu ďasien. Riziko vzniku tohto zápalu je zvýšené u fajčiarov.

Samotný zubný povlak je mäkký a dá sa odstrániť dôkladným čistením zubov. Pokiaľ nie je zubný povlak odstránený, časom tvrdne kvôli minerálom, ktoré sa v ňom ukladajú, a tak vzniká zubný kameň. Zubný kameň podporuje ukladanie zubného povlaku v oblasti ďasien a odhalených krčkov zubov až do oblasti kosti okolo zubu. Medzi koreňom zubu a ďasnom sa vytvára priestor, ktorý je ideálny pre ďalšie množenie baktérií.

Ak nie je ochorenie v tomto štádiu odborne ošetrené, zápal pokračuje a priestory sa zväčšujú. Dôsledkom je úbytok ako väzivových vlákien kotviacich zub do kosti, tak aj kosti samotnej. Zuby postupne „prestávajú držať“ v čeľusti a uvoľňujú sa. 

Odber noviniek a akcií

Odoslaním súhlasíte so spracúvaním e-mailovej adresy na účel zasielania komerčných a nekomerčných správ.

Aká je liečba paradontitídy?

Scaling, inak nazývaný aj kyretáž, patrí k zákrokom, ktoré vedú k liečbe parodontitídy.

Liečba parodontitídy je dlhodobý proces, ktorého cieľom je zastaviť postupnú deštrukciu závesného aparátu zuba (parodontu). Rezorpcia kosti, ku ktorej pri tomto ochorení dochádza, môže pri neliečení viesť až k strate zuba.

Scaling je konzervatívne ošetrenie parodontu, ktoré spočíva v odstránení nečistôt a vyhladení povrchu koreňa – oblasti pod úrovňou ďasna. Pre zastavenie infekcie je nevyhnutné odstránenie nečistôt ako je zubný kameň a agresívne baktérie (parodontopatogény) uložené v povlaku pod ďasnom.

Ako prebieha kyretáž?

 1. Tento výkon prebieha v lokálnej anestézii a je časovo náročnejší. Priebeh závisí od rozsahu parodontitídy.

 2. Vykonáva ho zubný lekár alebo dentálna hygienička. Cieľom scalingu je už spomínané zastavenie infekcie a stabilizovanie parodontitídy.

 3. Po scalingu nasleduje fáza hojenia tkanív, ktorá môže trvať 2-3 mesiace a želaným výsledkom je úplné redukovanie parodontálnych vačkov (patologických priestorov, medzi zubom a ďasnom a kosťou).

 4. Pacient môže počas fázy hojenia tkanív pozorovať odhalenejšie krčky, čo je následok odpuchnutia a spevnenia ďasien okolo zubov.

Udržiavacia fáza

Zuby po scalingu môžu byť citlivé, pri veľkej citlivosti sa môžu užiť analgetiká, vhodné sú tiež výplachy s chlorhexidínom pre urýchlenie hojenia.

Po scalingu nasleduje udržiavacia fáza parodontitídy, ktorá spočíva v pravidelných návštevách dentálnej hygieny a pravidelnom odstraňovaní nečistôt z povrchu zubov, aby nedošlo k reinfekcii.

K udržaniu vyhovujúceho stavu parodontu nevyhnutne patrí aj výborná individuálna hygiena pacienta, ktorá je podľa potreby pacienty nastavená dentálnou hygieničkou.

paradentoza

Liečba paradontitídy v Smart Dental Clinic

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

OBJEDNAJTE SA NA VYŠETRENIE EŠTE DNES!
 • Kyretáž jednej čeľuste 80 €
 • Dentálna hygiena s pieskovaním a inštruktáž 75 €
 • Pieskovanie (airflow) 35 €
MDDr. Dana Václaviková

MDDr. Dana Václaviková

Zubná lekárka, Bratislava

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho so svojim okolím!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email
sonicka kefka

Sonická kefka. Ako si vybrať tú správnu?

Obsah článku: Čo je sonická kefka? Prvé elektrické zubné kefky, tzv. oscilačno-rotačné, priniesli menšiu revolúciu v čistení zubov. Fungovali na základe rýchleho otáčania čistiacej hlavičky

Už žiadne ďalšie články

Menu

Ideálny darček pre vašich blízkych

Elektronické darčekové karty
1. Zvoľte si darčekovú kartu
2. Zadajte osobné údaje
3. Zaplaťte jednoducho kreditnou kartou
4. Uplatnite si kredit alebo službu cez unikátny kód na recepcii kliniky (platí iba v Bratislave)